عکس / عکس مستند

زیورآلات سنتی،ناگفته هایی از صنایع دستی کهن خراسان شمالی

زیورآلات مکمل لباس‌های سنتی و بومی بوده و معرف آداب، رسوم، عادات و سنن و فرهنگ مردم این استان است. آن‌چنان‌که در مراسم عروسی و جشن و شادمانی اسب عروس نیز با زیورآلات خاص تزئین می‌شده است. به‌مرورزمان استفاده از زیورآلات به‌صورت زینتی اجتماعی درآمده و زیورها موقعیت اجتماعی استفاده‌کننده را مشخص می‌کردند. هنرمندان ترکمن استان با استفاده از طلا، نقره، قلع، فیروزه، یشم، عقیق، مهره‌ها و نگین‌های شیشه‌ای رنگی. با ابزاری چون سندان، چکش، سمباده، سوهان، انبردست، سیم‌چین و مته و ... و باذوق و مهارت خاصی، ضمن حفظ ویژگی‌ها و اصالت‌های منطقه به خلق این آثار هنر مشغول‌اند.

اساس اکثر زیورهای ترکمن را نقره تشکیل می‌دهد به آن سبب که ارزان‌تر و آسان‌تر از طلا به دست می‌آید و دیگر آنکه معتقدند از نقره سبب فروتنی می‌شود.

ترکمن‌ها در ساخت زیورآلات از نقوش متنوعی استفاده کرده‌اند که از اساطیر و طبیعت پیرامونشان الهام می‌گیرند. شهرستان بجنورد مرکز توليد اين محصول در سطح استان است.

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

مقاله قبلی

ابریشم بافی مینودشت

مقاله بعدی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس مستند

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *