میراث‌فرهنگی

بازگشایی بخش شرقی قلعه رودخان به مناسبت هفته میراث فرهنگی

0
بازگشایی بخش شرقی قلعه رودخان به مناسبت هفته میراث فرهنگی

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان، ولی جهانی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان ضمن اعلام این خبر گفت: بخش شرقی قلعه رودخان با مساحت تقریبی ۱ هکتار که تاکنون به دلیل شدت آسیب های وارد شده شرایط مناسبی برای بازدید گردشگران وجود نداشت با مرمت بخشی از دیوار ها و رفع خطر برج‌ها بر روی بازدیدکنندگان گشوده شد.
جهانی افزود: با توجه به اهمیت معماری و تاریخی بخش شرقی و با پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با اختصاص اعتباری بالغ بر شش میلیارد ریال مرمت و ساماندهی بخش شرقی قلعه بازگشایی شده است.
او ادامه داد: قلعه رودخان با ۲.۳ هکتار مساحت بر فراز کوه های ماسوله داغ و پشتکوه و در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان فومن قرار دارد. دیوار قلعه ۱۲۶۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته‌است. این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ مترو ارتفاع از سطح دریا واقع شده است.
معاون میراث فرهنگی استان در پایان تصریح کرد: این دژ شکوهمند به جهت اهمیت و ساختار، معماری و تاریخی و ویژگی‌های استراتژیکی و رزمی، در ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ خورشیدی، به شماره ۳/۱۵۴۹ در فهرست آثار تاریخی و ملی ثبت شد.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *