یادداشت

یلدای مهربانی در راه ثبت جهانی

0
یلدای مهربانی در راه ثبت جهانی

این موفقیت بار دیگر جایگاه کشورمان را از منظر هویتی و تاریخی ارتقا  بخشید و مهر دیگری بر پیشینه غنی فرهنگی سرزمین ایران زد. جای بسی خشنودی است که پرونده آیین یلدا نیز مسیر جهانی‌شدن را طی می‌کند و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با توجه به اهمیت حفاظت از میراث ناملموس و در راستای کنوانسیون پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس در تلاش است تا در سال 1400 (2021) پرونده یلدا را در یونسکو به ثبت برساند.

این پرونده پس از ثبت، قابلیت پذیرش و همراهی دیگر كشورها را داراست و ایران به‌عنوان هماهنگ‌ کننده، همان‌طور كه در مورد پرونده نوروز انجام شد می‌تواند مدیریت این پرونده چندملیتی را عهده‌دار باشد. پرونده یلدا درعین‌حال تمام اقوام ایران‌زمین را مورد توجه قرار داده  و در آن اسامی مختلف این جشن كه در میان هر قوم ایرانی ممكن است با گویش یا زبان دیگر بیان شود، آورده شده است.

یلدا و آیین‌های پیوسته آن یکی از دیرینه‌ترین دلبستگی‌های بشر بوده است. در واقع از یک منظر می‌توان گفت قدمت یلدا به‌عنوان یک پدیده طبیعی اثربخش بر تقویم زندگی بشر به قدمت زیست انسان در این پهنه جغرافیایی بازمی‌گردد و نمی‌توان برای آن تاریخ و پیشینه دقیقی در نظر گرفت. اما همچون بسیاری دیگر از آیین‌های برآمده از پیوستگی فرهنگ و جغرافیا، به‌مرور زمان تبدیل به یک مجموعه فرهنگی شده است و زیباترین و عمیق‌ترین جلوه‌های آن را می‌توان در ایران به تماشا نشست.

یلدای ایرانی همچون بسیاری دیگر از جلوه‌های میراث معنوی و ناملموس ایران‌زمین در آمیزه‌ای زیبا با آموزه‌های اسلامی پیام‌آور مفاهیمی متعالی همچون چیرگی امید و روشنایی بر یأس و تاریکی، غلبه صلح و دوستی بر کینه و دشمنی و تجلی مناسبات ارزشمندی همچون صله ارحام، احترام به بزرگان و تجارب آنان، همدلی و صمیمیت در خانواده است.

یکی از ویژگی‌های برجسته یلدا توجه به ارزش‌های خانوادگی است و از جمله معدود آیین‌هایی است كه به‌صورت «درون خانوادگی» و در خانه‌های بزرگان هر فامیل جشن گرفته می‌شود و در آن كودكان و نوجوانان ارزش‌های فرهنگی را از بزرگ‌ترهای خود می‌آموزند. در حقیقت یلدا یکی از مهم‌ترین آیین‌های انتقال فرهنگی به نسل‌های بعد محسوب می‌شود.

 برحسب یک سنت دیرینه در شب یلدا اعضای فامیل در خانه بزرگان و سالمندان جمع می‌شوند تا در قالب مراسمی نشاط‌‌بخش و متنوع این آیین زیبا را به‌جا بیاورند. سنتی که امسال به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا  بی‌تردید رفتاری دیگر را می‌طلبد.

امید است مردم عزیزمان همچون یک سال گذشته که صبورانه برای شکست کرونا همراهی می‌کنند، امشب نیز با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی و به‌ویژه برای سلامتی سالمندان، از مهمانی و تجمع پرهیز کرده و مهربانی را جایگزین دورهمی کنند. می‌توانیم از طریق ارتباط‌های تلفنی و مجازی جویای حال یکدیگر باشیم تا در آینده‌ای نزدیک شاهد ریشه‌کنی کامل این بیماری و بازگشت به گرمای صله ارحام و مراودات خویشاوندی باشیم. ان‌شاء الله.

* منتشر شده در روزنامه رسالت مورخ 99/9/30

لوح ثبتی آیین اهدای گل نرگس بهبهان به حرم امام رضا(ع) رونمایی شد

مقاله قبلی

استرداد 49 قطعه آجر لعاب‌دار 2800ساله از سوئیس به ایران

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *