میراث‌فرهنگی

جلد نخست کتاب میراث‌فرهنگی غیرمنقول ایران منتشر شد

0
جلد نخست کتاب میراث‌فرهنگی غیرمنقول ایران منتشر شد

به گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، آثار تاریخی‌فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران از تاریخ 24 شهریور 1384 تا آخر 1398 در این کتاب آمده است.

جلد نخست کتاب میراث‌فرهنگی غیر‌منقول ایران شامل فهرست آثار غیر‌منقول ثبت شده به تفکیک استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان و فارس است.

ثبت مواریث تاریخی‌فرهنگی و طبیعی و ناملموس کشور با مستند کردن مشخصات ویژگی‌های ارزشمند آثار، ضمن مهیا کردن امکانات لازم برای ارتقای شناخت ارزش‌های تاریخی، فرهنگ و طبیعی آثار، پشتوانه‌ای قانونی و حقوقی برای حفاظت پایدار ثبت شده در فهرست آثار ملی و فهارس ذیربط را فراهم می‌آورد.

این اقدام همچنین آغازگر تکمیل مطالعات پژوهشی درباره آثار ثبت شده و نیز مهیا کردن این آثار برای ثبت در فهرست‌های میراث‌جهانی است.تا کنون  34هزار و 985 اثر تاریخی و فرهنگی منقول و غیر منقول، 755 اثر طبیعی، 2372 عنصر فرهنگی ناملموس در فهرست آثار ملی و فهارس ذیربط و همچنین تا کنون 24 اثر فرهنگی‌تاریخی و طبیعی و 14 عنصر فرهنگی ناملموس کشور در فهرست میراث‌جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مجموعه پنج جلدی پیش‌رو که به تبیین فرایندهای اجرایی امور مربوط به ثبت آثار تاریخی‌فرهنگی تعیین حریم آثار و همچنین انتشار فهارس مرتبط با آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی و حرایم آن می‌پردازد فارغ از جنبه‌های علمی و پژوهشی آن امری مهم در شفاف‌سازی اقدامات وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری 15 اثر به استاندار آذربایجان غربی ابلاغ شد

مقاله قبلی

کشف و ضبط 514 سکه‌ و اسکناس در مشهد

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *