عکس / عکس خبری

غلام آق پیشکسوت زیورآلات ترکمن و حافظ اصالت یک قوم

غلام آق مردی است که ۶۰ سال با تعصب به هنر اصیل قبیله اش بر روی تکه های فلز با صلابت کوبیده تا هنر و اصالت یک قوم را ظریفانه بر قطعات طلا و نقره نقش بندد و به نسل بعد منتقل کند.

صبح یک روز پاییزی مهمان کارگاه مردی شدم که بیش از ۶۰ سال از عمر ۸۰ و چند ساله خود را مشغول ساخت زیورآلات ترکمن بوده است.

کارگاه ساخت زیورآلات ترکمنی در شهرستان گنبدکاووس از انگشتان یک دست به سختی تجاوز می کند و تنها کارگاهی که همچنان به شکل سنتی و با سبک و سیاق گذشته کار می کند کارگاه این هنرمند پیشکسوت است.

دختران ترکمن باید بدانند هر زمان که صدای جیرینگ جیرینگ زنجیرهای نقره قپه ها (کلاه ترکمنی) بلند می شود این آهنگ خوش آمیخته با هنر و تعصب مردی است از جنس هنر، مردی که ۶۰ سال چکش های محکم خود را با صلابت و با تعصب به هنر قوم و قبیله اش با قدرت برروی تکه های فلز می‌کوبیده تا هنر و اصالت یک قوم را ظریفانه بر قطعات طلا و نقره نقش ببندد و زیورآلاتی پدید آید که نسل به نسل از مادر به دختر و از دختر به نوه دست به دست بچرخد و فرهنگ و اصالت یک قوم را زنده نگه دارد.

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

طبیعت برفی بجنورد

مقاله قبلی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس خبری

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *