عکس / عکس مستند

قلعه پنهان بهرام، گنج پنهان در سرزمین آفتاب درخشان

قلعه پنهان بهرام، گنج پنهان در سرزمین آفتاب درخشان

اقامتگاه سنتی قلعه پنهان بهرام در جنوب شهرستان آرادان با هدف جذب علاقمندان به جاذبه های کویر و ایجاد زمینه تجربه یک روز زندگی روستایی ـ عشایری در محیط واقعی ساخته شده است.
در این اقامتگاه 10 اتاق با امکانات رفاهی و بهداشتی و پذیرایی ، 13 اتاق در محوطه زیرزمینی با الگو گرفتن از پناهگاه ها و عمارت های قدیمی و باستانی 10متر زیر زمین وجود دارد تا گردشگران داخلی و خارجی تجربه تازه ای از گشت و گذار کویری داشته باشند.
تمام مراحل حفر این تونل ها و اتاق ها بصورت دستی انجام شده و کف تمام محوطه با 5سانتی متر ملات ساروج و بلوک های خشتی ساخته شده است و برای پوشش دیواره ها نیز از کاهگل و املاح طبیعی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده شده است.
در این اقامتگاه هوا بوسیله 27بادگیر خاص مناطق کویری از ارتفاع 10متری سطح زمین به داخل تونل ها هدایت شده و پس از برخورد به سطح آب چشمه زیرزمینی با زوایای خاص اتاقها و اختلاف سطح دالان ها به گردش درآمده و پس از ورود به اتاق ها از طریق مسیرهای خروجی ساخته شده در هر اتاق خارج می شود.
علاقمندان می توانند در 120کیلومتری تهران به سمت مشهد، پس از رسیدن به شهر آرادان، 17کیلومتر به سمت جنوب رفته و پس از گذر از روستاهای حسین آباد کردها و ده سلطان در منطقه کویری چهار طاقی از این اقامتگاه بازدید کنند.

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

پل دختر (قیز کورپوسی) میانه

مقاله قبلی

بشرویه سرزمین چهار صفه‌ها

مقاله بعدی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس مستند

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *