میراث‌فرهنگی

جشنواره انار در باغ نمیر تفت برگزار شد

0
جشنواره انار در باغ نمیر تفت برگزار شد

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط عمومی صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن فرهنگی تاریخی، هفته فرهنگی باغ نمیر که از تاریخ 23 لغایت 25 در این مجموعه برگزار شد با برپایی برنامه های فرهنگی به برگزاری کارگاه های تخصصی، نمایشگاه ها، طبخ غذاهای محلی و ... پرداخت.

این برنامه با حضور معاونین استاندار یزد، مدیر کل میراث فرهنگی استان، فرماندار و شهردار تفت و نماینده صندوق احیا برگزار شد.

در مدت زمان برگزاری این جشنواره، طبخ غذاهای محلی از جمله آش شولی و آش انار در مدت زمان برگزاری جشنواره انار به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان در منوی غذایی باغ نمیر قرار گرفت. در راستای حفظ آیینهای شفاهی در زمان برگزاری جشنواره انار و انتقال این آیین ها به نسل آینده برنامه هایی چون موسیقی سنتی، شاهنامه خوانی و ... در باغ نمیر تفت برگزار شد.

در مدت برگزاری جشنواره انار، باغ نمیر میزبان نمایشگاهی از هنرمندان خوش ذوق است تا حصیر بافی، سفال، ترمه، دارایی، گیوه دوزی، نمد مالی، گلیم بافی، مرکب سازی و رنگرزی را به عنوان بخشی از صنایع دستی این شهرستان، در طی روزهای برگزاری هفته فرهنگی صندوق احیاء در باغ نمیر تفت به اجرا گذاشته می شود.

باغ نمیر در شهرستان تفت در جنوب غربی استان یزد و در دامنه های شیرکوه واقع شده است. انار نشانه زندگی، زایش و فراوانی است و باغ نمیر به دلیل درختان انارش به انارستان معروف است از این رو انتخاب نام انار برای این جشنواره زیبنده است. این بنا در دوره زندیه ساخته شده و در سال 1379 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. از ویژگی های این باغ تاریخی حوضی با 95 فواره به وسعت 500 مترمربع و سیستم آبرسانی بسیار پیچیده و جذاب است.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *